RSS
środa, 24 stycznia 2007
Domki z piernika
dach

Od kilku lat piekę na święta pierniczki. W tym roku postanowiłam po raz pierwszy zrobić domki z piernika. Miały być trzy (po jednym dla Ciotuni, Szymka (mojego bratanka) i dla mnie) ale za bardzo się rozpędziłam z robieniem pierniczków i zabrakło mi ciasta. Dlatego ten trzeci jest płaski ma za to landrynkowe szybki. W wycięte otwory wkłada się landrynki, które podczas pieczenia się rozpuszczają tworząc "szybkę".

 

domek - płaskidomek - szybki


Na tej stronie można znaleźć informacje przydatne do budowy piernikowych domków (przepisy, formy do wycięcia). Ja skorzystałam z przepisu na lukier i wydrukowałam schemat do wycięcia elementów domku. Dokładniej do skorzystałam z tego schematu, który pochodzi z odpowiednika tej strony przeznaczonego dla dzieci ;)

Przy "składaniu" pierwszego domku było baaardzo nerwowo przy drugim pomógł mi tata, który wpadł na pomysł zabezpieczenia rozjeżdżających się ścian szeroką gumką recepturką. Mimo, że gumka była trochę za ciasna i na jednej ze ścian zrobiło się wgniecenie to obyło się bez nerwów i niecenzuralnych słów. 
domek -przód, bok domek - tył
Zdjęcia domku, który dostał Szymek wstawię jak tylko je dostanę.

Podobno domek jest już objedzony z dekoracji i nie nadaje się do fotografowania. Wstawię więc zdjęcie tego domku, które mam. Zrobiłam je jeszcze przed skończeniem dekorowania  ścian.

domek Szymka

Julia
19:25, sandija
Link Komentarze (3) »
piątek, 12 stycznia 2007
Zimowe dekoracje okienne

okno - zbliżenie

Tak w tym roku wygląda moje okno. Od kilku lat nie mam w nim firanki. Chociaż ostatnia jakąokno - całość miałam na prawdę mi się podobała to jednak po pewnym czasie zaczęła mi przeszkadzać. Ograniczała mi widok za oknem i uznałam, że będzie mi lepiej bez niej ;) Ale, że życie nie znosi próżni w moim oknie zaczęły pojawiać się różne ozdoby. Pierwsze chyba były małe listki, które odrysowałam od szablonu, wycięłam z bezbarwnego, cienkiego plastiku (to było opakowanie po sałatce czy czymś takim) i pomalowałam plakatówkami.

Opis robienia tych gwiazd zobaczyłam w zeszłym roku tu ale wtedy wystrój okna miałam już zaplanowany. Gdy myślałam o tegorocznej dekoracji natknęłam się na ten link i pomyślałam, że to jest to. Śnieżynki zrobiłam ze zwykłego papieru do ksero. Te małe stojące na parapecie powstały z części pasków, które zostały po przycięciu kartek do wymaganej formy kwadratu.

Ale tak naprawdę do dekoracji okna przyłożyłam się w zeszłą zimę. Przed Bożym Narodzeniem zrobiłam na szydełku gwiazdki, ususzyłam plasterki grejpfrutów, powiesiłam plastikowe sopelki i lampki choinkowe a efekt widać poniżej.

 

okno - edycja 2005/2006

 

 

 

okno - zbliżenie okno - detal

 

W zeszłym roku bawiłam się też trochę w window color, farbki żelowe czy jak to tam zwią. Zrobiłam np. te bałwanki:

 

okno - bałwanki

Julia

PS Po kliknięciu na niektóre zdjęcia pojawią się one w nowym oknie większe. Niestety jednak nie umiem tego zrobić.

Dzięki pomocy na forum udało się i teraz po kliknięciu na zdjęcia w ramkach pojawiają się ich powiększenia.

16:34, sandija
Link Komentarze (3) »
piątek, 05 stycznia 2007
Najtrudniejszy pierwszy krok...

zanim innych zrobisz sto.

Tekst piosenki Anny Jantar pasuje tu jak ulał. O stworzeniu swojego bloga myślałam od kilku miesięcy. Zbliżający się nowy rok a przede wszystkim Boże Narodzenie, które sprzyja robótkowaniu, zmobilizowało mnie wreszcie do podjęcia tego wyzwania. Bo prowadzenie bloga to dla mnie wyzwanie. Do tej pory byłam raczej biernym członkiem społeczności internetowej a teraz o to mam swój mały kącik w przepastnym wirtualnym świecie.

Chcę, żeby to było pogodne, słoneczne miejsce m.in. dlatego pomyślałam o takiej a nie innej nazwie mojego bloga. Bo po pierwsze Porta do Sol to miejsce, z którym mam dobre wspomnienia, po drugie po polsku Porta do Sol to Brama Słońca (z języka galicyjskiego) i po trzecie po prostu podoba mi się brzmienie tej nazwy.

Porta do Sol to centrum historyczne i handlowe Vigo, miasta w północno-zachodniej Hiszpanii (Galicja), w którym miałam szczęście spędzić trzy miesiące praktyk.

Uff, mam nadzieje, że pisanie kolejnych notek pójdzie mi już szybciej. A na dobry początek świąteczne pierniczki:

moje pierniczki

 

Julia

17:08, sandija
Link Komentarze (2) »
www.flickr.com
Julka Julka's Postcrossing photoset Julka Julka's Postcrossing photoset